Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

Nadszedł już ten czas, że Twój maluch zaczyna prosić o zwierzątko domowe? Nie ma wątpliwości, że zwierzę pomaga dziecku prawidłowo się rozwijać, uczy odpowiedzialności oraz empatii. Jednak należy sobie zdać sprawę, że zwierzę domowe to ogromny obowiązek i mimo zapewnień dziecka, że będzie się nim zajmowało – odpowiedzialność będzie leżała głównie po stronie rodziców. A więc jakie zwierzątko domowe będzie odpowiednie dla Waszej rodziny? Zapraszamy.

Spis treści:
Zwierzę domowe – czy to dobry pomysł?
Pies – najlepszy przyjaciel człowieka
A może kot?
Małe zwierzątka domowe dla dzieci
Podsumowanie

Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

Zwierzę domowe - czy to dobry pomysł?

Przyprowadzenie do domu zwierzaka to bardzo poważna decyzja. I na starcie umówmy się, że nie będzie to tylko kaprys dziecka, a większość obowiązków spadnie na rodziców. Dlatego, jeśli nie jesteś przekonany albo zwyczajnie nie lubisz zwierząt, to dla dobra wszystkich, odpuść.

Ponadto, musisz upewnić się, czy Twoje dziecko nie jest uczulone na sierść. To straszne, kiedy po kilku dniach czy tygodniach okazuje się, że maluch jest uczulony, a Wy musicie oddać zwierzę, jak towar do sklepu i zafundować swojemu dziecku rozstanie z pupilem.

Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

Pies - najlepszy przyjaciel człowieka

Psy cieszą się największą popularnością wśród zwierząt domowych. To rodzinne zwierzęta, które potrzebują bardzo dużo uwagi, opieki i miłości, a koszt ich utrzymania nie jest mały. Należy jednak pamiętać, że żyją one kilkanaście lat, dlatego decyzja o zaproszeniu do domu psiaka, musi być dobrze przemyślana. Już od samego początku będzie czekało Was sporo pracy – nauka załatwiania na dworze, sprzątanie nieczystości w domu czy podgryzanie przez psiaka stołu, butów czy innych rzeczy, które sobie upatrzy. A dalej? Spacery killka razy dziennie, wizyty u weterynarza, karmienie, zabawy…

Jednak niemal każdy właściciel psa potwierdzi, że nikt tak nigdy nie cieszył się na jego widok, jak właśnie psi przyjaciel. I nieważne czy byłeś w pracy, w sklepie czy wyszedłeś na chwilę wieczorem – psiaki tak cieszą się na Twój widok, jakby nie było Cię co najmniej kilka miesięcy. Decydując się na psa zarówno Ty, jak i Twoja rodzina zyskujecie przyjaciela na całe życie. Psy są bardzo lojalne, mądre, wierne, kochające, a ich obecność wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie znajdziecie na świecie drugiego zwierzęcia, które będzie tak oddane i wpatrzone w domowników, a ich pozytywne nastawienie do świata wypełni Wasze życie radością.

Warto także wiedzieć, że psy włącza się w procesy rehabilitacji i leczenia zarówno dzieci, jak i osób dorosłych cierpiących z powodu różnych problemów i to z bardzo dobrym skutkiem. Ponadto, bardzo popularna wśród zajęć organizowanych w żłobkach jest dogoterapia – wspomagająca rozwój maluszków.

Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

A może kot?

Koty to również zwierzęta bardzo wymagające, jednak znacznie mniej niż psy. Nie trzeba z nimi wychodzić na dwór, a jedynie sprzątać kuwetę. Są stworzeniami samodzielnymi i niezależnymi. Ci mili towarzysze poprawiają samopoczucie i zmniejszają poziom stresu. Lubią spędzać czas na wspólnej zabawie, a ich ocieranie się i mruczenie jest niezwykle miłe. Należy jednak pamiętać, że większość kociaków to indywidualiści – nie są tak przyjacielscy i skorzy do zabaw jak psy.

Miłośnicy kotów uwielbiają te stworzenia również za ich dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka, a to podobno za sprawą ich mruczenia i sierści.

Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

Małe zwierzątka domowe dla dzieci

Małe zwierzęta domowe, takie jak chomik, świnka morska, królik – cieszą się dużą popularnością, a to dlatego, że są łatwe w opiece i tanie w utrzymaniu. Wystarczy wsypać im jedzenie, dać marchewkę czy jabłko, wymienić wodę i raz na kilka dni zmienić trociny i rzecz jasna, nie są tak zajmujące, jak na przykład psy czy koty. Pamiętaj jednak, że nawet najmniejsze zwierzątka potrzebują opieki, miłości i troski oraz w razie potrzeb wizyt u weterynarza.

Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

Podsumowanie

Wytłumacz swojemu dziecku, że zwierzę to nie zabawka. Ma być ono częścią Waszej rodziny, dlatego wspólnie powinniście sprawować nad nim opiekę. Wtedy, bez względu na to, jakie zwierzę postanowicie zaprosić do swojego domu, będzie ono miało szansę na szczęśliwe życie.

Jeśli często podróżujecie – czy to samochodem, czy samolotem, zastanówcie się, co wtedy zrobicie ze swoim przyjacielem? Czy będziecie mieli możliwość zabrania go ze sobą lub oddania pod opiekę w dobre ręce? To wszystko trzeba przemyśleć na samym początku.

Nie bez powodu co chwilę wspominamy o wielkiej odpowiedzialności. Schroniska przepełnione są zwierzętami, którymi właściciele zwyczajnie się znudzili. Jeśli natomiast jesteście odpowiedzialni i zdecydowani na przyjęcie zwierzaka pod swój dach oraz obdarzycie go miłością, z pewnością odwdzięczy Wam się tym samym i to ze zdwojoną siłą.

Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

Pierwsze ferie zimowe z dzieckiem Prezenty dla rocznego dziecka (nie tylko) pod choinkę Rytmika w żłobku. Zajęcia muzyczne. Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? Korzyści płynące z dogoterapii. Dogoterapia w żłobku myBaby. jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-6 bunt-dwulatka-jak-reagowac-1 male-dzieci-i-nowoczesne-technologie-5 jesienne-zabawy-z-dzieckiem-na-dworze-glowne kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-8 dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-glowne (1) jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-8 moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-glowne jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-11 metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) zabawy-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka adaptacja-w-zlobku-zdjecie-glowne niania-czy-zlobek-dylematy-rodzicow jak-wybrac-odpowiedni-zlobek angielski-w-zlobku-czy-warto

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie