Zajęcia sensoryczne a rozwój dziecka

Integracja sensoryczna to bardzo ważny proces rozwojowy, który warto pobudzać i rozwijać już od pierwszych dni życia. Proces, który polega na odbieraniu bodźców zmysłowych, wspomaga prawidłowy rozwój dziecka oraz jest kluczem do poznawania świata. Z wiekiem malucha zabawy sensoryczne są coraz bardziej rozwinięte, jednak na każdym etapie życia tak samo cenne. Z tego artykułu dowiesz się na czym polegają zabawy sensoryczne oraz jak zorganizować je we własnym domu. Zapraszamy.

Spis treści:
Zajęcia sensoryczne, czyli jakie?
Cel zajęć sensorycznych
Przykłady zabaw sensorycznych

zajecia-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka

Zajęcia sensoryczne, czyli jakie?

Celem zajęć sensorycznych jest dostarczanie za pomocą wszystkich zmysłów informacji do mózgu, który je rozpoznaje, jednoczy oraz scala ze zdobytymi już doświadczeniami. Podczas tego cyklu pojawiają się reakcje adaptacyjne, które stanowią podstawę rozwoju. Warto zatem, aby udział w takich zajęciach brały nie tylko dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym, ale również maluszki od pierwszych dni życia. Co więcej, takie zajęcia są dla dzieci bardzo atrakcyjne, ponieważ odbywają się w formie edukacyjnej zabawy.

zajecia-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka-1

Cel zajęć sensorycznych

Głównym celem zajęć sensorycznych jest wspomaganie rozwoju mózgu u dzieci, czyli umiejętność posługiwania się zmysłami wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku, umożliwiające tym samym prawidłowe funkcjonowanie.

Korzyści płynące z zabaw sensorycznych:

  • przyspieszają rozwój mowy,
  • ułatwiają odbieranie i przetwarzanie bodźców,
  • wpływają pozytywnie na rozwój intelektualny,
  • rozwijają umiejętności motoryczne,
  • ułatwiają komunikację,
  • wzbudzają zainteresowanie otoczeniem, chęć poznawania i odkrywania świata,
  • stymulują kreatywność, wyobraźnię,
  • ułatwiają nawiązywanie kontaktów międzyludzkich,
  • ułatwiają współpracę w grupie,
  • dają chęć do nauki i aktywności fizycznej.

Zabawy sensoryczne dają dzieciom możliwość do aktywnego spędzania czasu. Maluchy wyrabiają dobre nawyki na przyszłość, niwelując tym samym problem długotrwałego korzystania z komputera, telefonu czy spędzania czasu przed telewizorem.

zajecia-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka4

Przykłady zabaw sensorycznych

Do zabaw sensorycznych nie potrzebujesz wymyślnych zabawek, a większość potrzebnych produktów z pewnością znajdziesz w swoim domu. Jedyne co może Cię ograniczyć to wyobraźnia.

Do zabaw sensorycznych możesz wykorzystać:

  1. Piasek kinetyczny, który zrobisz z mąki kukurydzianej, oleju i barwników spożywczych. Podczas tej zabawy maluch przesypuje i ugniata piasek, rozwija zdolności manualne, wyobraźnię i kreatywność.
  2. Makaron o różnych kształtach i kolorach, który będzie służył do przesypywania i segregowania.
  3. Ciastolinę, z której można zrobić na przykład ciastka! Za pomocą wałka, foremek, brokatu, cekinów i innych elementów przygotujesz ze swoim maluszkiem wielką, słodką ucztę!
  4. Ugotowany makaron oraz ryż, który można farbować, ugniatać, łączyć i tworzyć płaskie figurki,
  5. Masę solną, którą zrobisz z mąki, soli i wody. Z gotowej masy można lepić płaskie lub przestrzenne figurki, a kiedy wyschną, wystarczy je pomalować,
  6. Dziecięce rączki, które zanurzone w farbkach stworzą kolorowe obrazki.
zajecia-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka-5 (1) (1)

Przykłady zabaw sensorycznych

Choć większość zabaw sensorycznych wiąże się z niemałym bałaganem to z pewnością radość i uśmiech dziecka jest tego wart. Wystarczy, że zabezpieczysz folią lub gazetami podłogę czy stół i sprzątania wcale nie będzie tak dużo.

Żłobki sensoryczne celowo posiadają małą ilość gotowych, sklepowych zabawek. Najważniejszy jest rozwój dziecka, dlatego duży nacisk kładzie się na organizowanie zajęć sensorycznych. Odpowiednio wyszkolona kadra, na podstawie specjalnego programu żłobka, zadba o rozwój poznawczy Twojego malucha. Sprawdź również, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej placówki dla Twojego dziecka.

zajecia-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka-2
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

niania-czy-zlobek-dylematy-rodzicow jak-wybrac-odpowiedni-zlobek angielski-w-zlobku-czy-warto adaptacja-w-zlobku-zdjecie-glowne metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-11 metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-glowne jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-8 dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-glowne (1) kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-8 jesienne-zabawy-z-dzieckiem-na-dworze-glowne male-dzieci-i-nowoczesne-technologie-5 bunt-dwulatka-jak-reagowac-1 jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-6 Korzyści płynące z dogoterapii. Dogoterapia w żłobku myBaby. Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? Rytmika w żłobku. Zajęcia muzyczne. Prezenty dla rocznego dziecka (nie tylko) pod choinkę Pierwsze ferie zimowe z dzieckiem Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu:

    • Udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie