Rozwój niemowlaka - etapy rozwoju

Pierwszy rok życia dziecka, zwany okresem niemowlęcym, jest czasem bardzo intensywnych i widocznych zmian. Dziecko rozwija się fizycznie, psychicznie i umysłowo. Z tygodnia na tydzień nabywa nowych umiejętności oraz interesuje się otaczającym światem. Sprawdź, jak rozwijają się niemowlęta w poszczególnych miesiącach życia. Zapraszamy.

Spis treści:
Rozwój dziecka – pierwsze 6 tygodni życia
Etapy rozwoju niemowlaka – miesiąc po miesiącu

Rozwój niemowlaka - etapy rozwoju

Rozwój dziecka - pierwsze 6 tygodni życia

Dziecko w pierwszych tygodniach życia ma bardzo cieniutką i delikatną skórę, a jego główka jest nieproporcjonalnie większa w stosunku do całego ciała. W tym okresie maluszek śpi 16, a nawet do 20 godzin i budzi się jedynie na jedzenie i krótki kontakt z otoczeniem. Jego pierwszą umiejętnością jest ssanie smoczka butelki lub piersi. Chętnie zwraca uwagę na żywe kolory, a niektóre maluszki potrafią już uśmiechać się na widok mamy czy taty. Aby ułatwić sobie śledzenie zmian w rozwoju pociechy, warto zainteresować się specjalnym kalendarzem rozwoju niemowlaka.

Na rozwój dziecka wpływ ma wiele czynników. Chcąc zadbać o jego jak najlepszy rozwój zachęcamy także do czytania dziecku książek – i to od pierwszych dni życia.

Rozwój niemowlaka - etapy rozwoju

Etapy rozwoju niemowlaka - miesiąc po miesiącu

  • rozwój niemowlaka 2 miesiąc

W tym okresie maluch pracuje nad kontrolą główki leżąc na brzuszku i delikatnie próbuje unosić klatkę piersiową. Otwiera buzię na widok butelki lub piersi. Zaczyna zwracać uwagę na dźwięki dookoła oraz próbuje wypowiadać pierwsze samogłoski. Jego ciałko również zaczyna się zmieniać – niemowlę nabiera tłuszczyku.

  • rozwój niemowlaka 3 miesiąc

Piąstki maluszka zaczynają się już powoli otwierać – zaczyna dotykać swojego ciałka i wkładać rączki do buzi. Reaguje na dźwięki, śledzi wzrokiem osoby, które akurat mówią, uważnie przygląda się przedmiotom. Zaczyna również podpierać się na przedramionach oraz obracać na plecki.

  • rozwój niemowlaka 4 miesiąc

W czwartym miesiącu maluszek staje się już bardziej ruchliwy, zaczyna sięgać po przedmioty dookoła, wkładać je do buźki oraz chwyta rodziców za ubrania. Podnosi sprawnie główkę oraz unosi klatkę piersiową. Reaguje również na głos rodziców oraz głośno się śmieje.

Rozwój niemowlaka - etapy rozwoju

Etapy rozwoju niemowlaka - miesiąc po miesiącu

  • rozwój niemowlaka 5 miesiąc

W tym okresie niemowlę waży zazwyczaj dwa razy więcej w stosunku do wagi urodzeniowej oraz jest wyższe o ok 10 cm. Dziecko potrafi przewrócić się już z plecków na brzuch, chwyta zabawki jedną dłonią, a jego usta stanowią narząd poznawczy. Jest również mocno zainteresowane drobnymi rzeczami dookoła, takimi jak na przykład metka od kocyka.

  • rozwój niemowlaka 6 miesiąc

Półroczne dziecko potrafi już bez problemu obrócić się nie tylko z plecków na brzuch, ale i wrócić z powrotem na plecy. Potrafi również przekładać zabawkę z rączki do rączki oraz trzymać przedmiot w obu rękach jednocześnie. Jest to też okres wzbogacania diety maluszka, który zaczyna jeść pierwsze zupki warzywne i pić soczki marchwiowe. Niektórym niemowlętom w tym okresie zaczynają również wyrzynać się pierwsze ząbki. Maluch zaczyna coraz więcej gaworzyć. Co ważne, jest to początkowy etap indywidualnego rozwoju.

  • rozwój niemowlaka 7 miesiąc

W tym okresie dziecko potrafi już usiąść, pełzać czy podciągnąć się do przodu. Jest to też moment, w którym kształtują się jego upodobania – potrafi na przykład odmówić jedzenia. Niektóre dzieci reagują już na swoje imię oraz kojarzą nazwy poszczególnych przedmiotów spoglądając na nie, gdy o nich mówisz.

Rozwój niemowlaka - etapy rozwoju

Etapy rozwoju niemowlaka - miesiąc po miesiącu

  • rozwój niemowlaka 8 miesiąc

W 8 miesiącu zauważalny jest intensywniejszy rozwój motoryczny niemowlaka (rozwój ruchowy). Dziecko samodzielnie siada i zaczyna przyjmować pozycję do raczkowania. Pomału reaguje, gdy się do niego mówi. Jasno okazuje radość, jak i poddenerwowanie.

  • rozwój niemowlaka 9 miesiąc

Jest to czas, w którym dziecko zaczyna już raczkować. Zaczyna rozumieć, jak wydobyć dźwięki z różnych przedmiotów, przykładowo stukając klockiem o stolik. Niektóre maluszki wypowiadają już swoje pierwsze “mama” lub “tata”, a także potrafią wskazać kotka na obrazku lub pokazać gdzie mają nosek czy usta.

  • rozwój niemowlaka 10 miesiąc

Niemowlę zaradnie już raczkuje oraz potrafi siedzieć wyprostowane. Nierzadko zaczyna także wstawać, podpierając się o meble, a nawet spacerować wzdłuż nich. Jest to również czas, w którym dziecko potrafi chwycić mały przedmiot opuszkami palców, a nie jak dotychczas, całą ręką. Uczy się również picia z kubeczka, machać rączką na pożegnanie oraz pokazywać palcem na zabawkę.

Rozwój niemowlaka - etapy rozwoju

Etapy rozwoju niemowlaka - miesiąc po miesiącu

  • rozwój niemowlaka 11 miesiąc

W tym okresie maluch potrafi już przez moment samodzielnie stać, pewnie przemieszczać się wzdłuż mebli oraz chodzić z rodzicem za rękę. Interesuje się już obrazkami w książeczkach, wymawia pierwsze słowa, a także wie, że piłkę należy rzucić czy turlać, a łyżeczka służy do mieszania.

  • rozwój niemowlaka 12 miesiąc

Waga rocznego dziecka jest zazwyczaj trzy razy większa niż w momencie urodzenia. Samodzielnie stara się wykonać pierwsze kroki, potrafi trzymać kredkę i nią rysować, a także jest w stanie wykonać proste polecenia rodziców.

Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne. Nie powinniście przejmować się tym, że Wasz maluch jeszcze nie próbuje chodzić, a przecież już “powinien”. Dzieci rozwijają się we własnym tempie i z reguły nie oznacza to nic złego.

Rozwój niemowlaka - etapy rozwoju
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-6 moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-8 Wyprawka do żłobka. Jak ją skompletować?

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie