Rozwój motoryczny dziecka

Mówiąc o rozwoju motorycznym dziecka mamy na myśli sprawność fizyczną i ruchową, a także zdolność do wykonywania wszelkich czynności związanych z ruchem. Motoryka duża dotyczy ogólnej sprawności fizycznej, natomiast motoryka mała zręczności rączek i palców. Zobacz, o czym jeszcze warto wiedzieć.

Spis treści:
Motoryka duża
Motoryka mała
Ważność rozwoju motorycznego

Sprawdź również:
Zajęcia sensoryczne a rozwój dziecka
Jak bawić się z dzieckiem w domu?

Rozwój motoryczny dziecka

Motoryka duża

Motoryka duża obejmuje każdy ruch i aktywność fizyczną, która angażuje praktycznie całe ciało. Do takich ćwiczeń zalicza się głównie chodzenie, bieganie, skakanie, jazdę na rowerze, rolkach, grę w piłkę czy bieganie. W ćwiczeniach tych bardzo ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, która rozwija układ nerwowy.

Rozwój motoryki dużej widoczny jest na każdym etapie rozwoju dziecka:

 • do 1 roku życia maluch już raczkuje, zaczyna wspinać się po schodach;
 • do 2 roku życia samodzielnie chodzi, biega, skacze,
 • powyżej 3 roku życia samodzielnie wchodzi i schodzi ze schodów, sprawnie biega i omija przeszkody, a także rzuca piłką,
 • dziecko w wieku przedszkolnym swobodnie wykonuje wcześniej wymienione czynności, utrzymuje równowagę ciała, a także potrafi wykonywać kilka czynności jednocześnie.
Rozwój motoryczny dziecka

Motoryka mała

Sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa silnie połączona jest z motoryką małą, czyli ruchami palców i dłoni. Co prawda, są to ruchy angażujące niewielką część ciała, jednak wymagają dużej uwagi, skupienia i precyzji. Przykładami czynności wymagających dobrze wykształconej motoryki małej są malowanie, pisanie, rysowanie, lepienie, zawiązywanie sznurówek, zapinanie guzików oraz chwytanie mniejszych i większych przedmiotów. 

Mała motoryka jest podstawą ogólnej zręczności i jest ściśle związana z kondycją fizyczną całego ciała. Jeśli duża motoryka nie będzie właściwie skoordynowana, to niestety zakłóci sprawność rączek i paluszków. Warto zatem zadbać o jak najlepszy rozwój swojej pociechy już od narodzin oraz na jego każdym etapie życia. 

Motoryka mała jest bezpośrednio związana z:

 • nabywaniem przez dziecko precyzyjnych ruchów palców i dłoni,
 • skoordynowaniem współpracy obu dłoni,
 • doskonaleniem koordynacji ruchowej na linii ręka i oko.
Rozwój motoryczny dziecka

Motoryka mała

Rozwój motoryczny dziecka można stymulować w różny sposób. Świetnie sprawdzą się zabawki i pomoce edukacyjne dostępne na rynku, jednak możecie również zadbać o motorykę małą podczas codziennych czynności:

 • zabawy w kuchni – podczas których możecie wykorzystać suche produkty spożywcze jak makaron czy fasolę, które Twój maluch będzie musiał posegregować do miseczek. Inną propozycją jest przelewanie cieczy z kubeczka do kubeczka,
 • nawlekanie – wystarczy grubsza nitka czy tasiemka, na którą można nawlec makaron oraz inne produkty spożywcze. Taka zabawa uczy właściwej koordynacji ruchowej na linii ręka i oko,
 • rysowanie, kolorowanie, lepienie figurek z plasteliny, modeliny lub ciastoliny.

Jeśli zamierzasz zapisać swojego malucha do żłobka sprawdź, jakie zajęcia są w nim organizowane. Żłobki prywatne dbają o wszechstronny rozwój podopiecznych, a jakość organizowanych przez nich zajęć wpływa pozytywnie na rozwój motoryczny dziecka.

Rozwój motoryczny dziecka

Ważność rozwoju motorycznego

Rozwój motoryczny jest konieczny do prawidłowego, codziennego funkcjonowania. Jak już wiesz, rozwój dużej motoryki jest niezbędny dla prawidłowego opanowania złożonych ruchów motoryki małej. Aby jednak Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo, musicie ćwiczyć i rozwijać motorykę już od jego narodzin. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne i każde rozwija się we własnym tempie.

Rozwój motoryczny dziecka
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

Wyprawka do żłobka. Jak ją skompletować? Rozwój niemowlaka - etapy rozwoju jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-11 metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) zabawy-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu:

  • Udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie