Mówiąc o rozwoju motorycznym dziecka mamy na myśli sprawność fizyczną i ruchową, a także zdolność do wykonywania wszelkich czynności związanych z ruchem. Motoryka duża dotyczy ogólnej sprawności fizycznej, natomiast motoryka mała zręczności rączek i palców. Zobacz, o czym jeszcze warto wiedzieć.
Spis treści:
Motoryka duża
Motoryka mała
Ważność rozwoju motorycznego
Sprawdź również:
Zajęcia sensoryczne a rozwój dziecka
Jak bawić się z dzieckiem w domu?
Motoryka duża obejmuje każdy ruch i aktywność fizyczną, która angażuje praktycznie całe ciało. Do takich ćwiczeń zalicza się głównie chodzenie, bieganie, skakanie, jazdę na rowerze, rolkach, grę w piłkę czy bieganie. W ćwiczeniach tych bardzo ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, która rozwija układ nerwowy.
Rozwój motoryki dużej widoczny jest na każdym etapie rozwoju dziecka:
Sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa silnie połączona jest z motoryką małą, czyli ruchami palców i dłoni. Co prawda, są to ruchy angażujące niewielką część ciała, jednak wymagają dużej uwagi, skupienia i precyzji. Przykładami czynności wymagających dobrze wykształconej motoryki małej są malowanie, pisanie, rysowanie, lepienie, zawiązywanie sznurówek, zapinanie guzików oraz chwytanie mniejszych i większych przedmiotów.
Mała motoryka jest podstawą ogólnej zręczności i jest ściśle związana z kondycją fizyczną całego ciała. Jeśli duża motoryka nie będzie właściwie skoordynowana, to niestety zakłóci sprawność rączek i paluszków. Warto zatem zadbać o jak najlepszy rozwój swojej pociechy już od narodzin oraz na jego każdym etapie życia.
Motoryka mała jest bezpośrednio związana z:
Rozwój motoryczny dziecka można stymulować w różny sposób. Świetnie sprawdzą się zabawki i pomoce edukacyjne dostępne na rynku, jednak możecie również zadbać o motorykę małą podczas codziennych czynności:
Jeśli zamierzasz zapisać swojego malucha do żłobka sprawdź, jakie zajęcia są w nim organizowane. Żłobki prywatne dbają o wszechstronny rozwój podopiecznych, a jakość organizowanych przez nich zajęć wpływa pozytywnie na rozwój motoryczny dziecka.
Rozwój motoryczny jest konieczny do prawidłowego, codziennego funkcjonowania. Jak już wiesz, rozwój dużej motoryki jest niezbędny dla prawidłowego opanowania złożonych ruchów motoryki małej. Aby jednak Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo, musicie ćwiczyć i rozwijać motorykę już od jego narodzin. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne i każde rozwija się we własnym tempie.