Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty to nie lada wyzwanie nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Jednak wcale nie musi być wielkim przeżyciem, w końcu w gabinecie nikomu nic złego się nie dzieje, a lekarz dba jedynie o zdrowie naszych zębów. W tym miejscu kluczowe jest odpowiednie przygotowanie i nastawienie, które sprawią, że Twoje dziecko nie będzie czuło ani strachu ani lęku przed wizytą, a przy kolejnych nawet nie pomyśli o takich odczuciach. Jak zatem się przygotować i czego unikać? Zapraszamy.

Spis treści:
Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?
Wizyta dziecka u dentysty – jak się przygotować?
Pierwsza wizyta kontrolna u dentysty
Jak wybrać odpowiedniego dentystę dla dziecka?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia, podczas której lekarz stomatolog skontroluje zdrowie ząbków i jamy ustnej. I choć niektórych może dziwić tak wczesny okres, to należy pamiętać, że dbanie o mleczne zęby jest kluczowe dla zdrowia zębów stałych, a także prawidłowego zgryzu. Taka kontrolna wizyta, podczas której dentysta jedynie sprawdza stan zębów malucha, jest również świetną okazją do zaznajomienia ze stomatologiem i gabinetem.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Wizyta dziecka u dentysty - jak się przygotować?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że dzieci są świetnymi obserwatorami. Jeśli zauważą u któregoś z rodziców strach przed ich wizytą, naturalnie będą takie zachowanie naśladować. Wystrzegaj się również straszenia dziecka stomatologiem. Jeśli za każdym razem będziesz powtarzać swojemu maluchowi, że jeśli nie będzie mył zębów, to będą mu się psuły i będzie musiał iść do dentysty, uformujesz w nim strach przed lekarzem i gabinetem. Najlepsze i jedyne co możesz zrobić, to wytłumaczyć dziecku, że nie ma się czego obawiać oraz opowiedzieć o tym, co dokładnie stomatolog będzie robił. Dobrym sposobem jest również wykorzystanie książek, bajek i edukacyjnych filmów dla najmłodszych o konieczności takich wizyt.

Nie zwlekaj z pierwszą wizytą do momentu, gdy Twoje dziecko zacznie narzekać na ból. Maluch może wówczas doznać niemałego urazu, gdy lekarz będzie musiał leczyć lub co gorsza, usunąć chorego zęba.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta kontrolna u dentysty

Wczesne wizyty u dentysty są niezwykle ważne. Wówczas stomatolog sprawdza, czy zęby mleczne rozwijają się prawidłowo, czy wyrzynają się w odpowiedniej kolejności, ocenia stan szkliwa, zgryz oraz co ważne, jest w stanie ocenić początki próchnicy. Systematyczne wizyty z dzieckiem w gabinecie dentystycznym mają na celu również zachęcenie i przyzwyczajenie malucha do dbania o swoje zęby, a także do regularnych wizyt w przyszłości.

Taka ocena stanu zdrowia Twojego malucha będzie trwała zaledwie chwilę. W tym czasie Ty będziesz obok i możesz trzymać swojego malucha za rękę, gdyby tego potrzebowało, a gdy jest malutkie – posadzić na kolanach. Lekarz zajrzy do jamy ustnej, obejrzy zęby i dziąsła. Taka wizyta ma na celu również rozmowę ze stomatologiem, podczas której możesz zapytać o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Jak wybrać odpowiedniego dentystę dla dziecka?

Pierwsze co musisz zrobić to research wśród rodziny i znajomych, a następnie w internecie. Pozytywne opinie rodziców oraz samych maluchów będą niezwykle pomocne podczas wyboru odpowiedniego lekarza. Po pierwsze musi być to osoba, która przede wszystkim chce leczyć dzieci, ponieważ nie wszyscy dentyści przyjmują do swojego gabinetu małych pacjentów. Po drugie, musi mieć odpowiednie nastawienie i podejście do dzieci, które z chęcią będą wracały do gabinetu na kolejne wizyty.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

Porozumienie bez przemocy - jak wychować dziecko w duchu NVC? Rozwój motoryczny dziecka Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? angielski-w-zlobku-czy-warto jak-wybrac-odpowiedni-zlobek

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie