Urlop macierzyński dobiega końca i każdy rodzic staje przed wyborem – zatrudnić nianię, czy wysłać dziecko do prywatnego żłobka? Nic dziwnego, że temat jest trudny, w końcu chodzi o nasze maleństwo. Co zatem wybrać? Co będzie lepsze dla naszego dziecka? W poniższym artykule nieco zagłębimy się w temat, by zażegnać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy.
Spis treści:
Opiekunka – wady i zalety
A może jednak prywatny żłobek?
Znalezienie dobrej opiekunki to nie lada wyzwanie. Jeśli jeszcze dodatkowo przejrzymy internet, gdzie udostępnione są zachowania opiekunek z ukrytych kamer bądź wypowiedzi rodziców, tracimy nadzieję na znalezienie odpowiedniej osoby. Z drugiej strony możemy mieć osobę z polecenia, która zajmował się już dziećmi koleżanek czy kogoś z rodziny. A jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Po pierwsze nie tracimy czasu na dowożenie dziecka do żłobka, ponieważ większość opiekunek zajmuje się dzieckiem w naszym domu. Gdy maleństwo zachoruje, nie ma potrzeby, aby brać dzień wolny od pracy, co niewątpliwie jest lepiej postrzegane przez pracodawcę. Kolejnym plusem jest to, że dziecko nadal pozostaje w znajomym dla niego otoczeniu. Możesz również oczekiwać od opiekunki konkretnych metod wychowania, przestrzegania pór posiłków oraz drzemek.
Jednak nie każdy z nas może pozwolić sobie na opłacenie opiekunki. Jeśli zależy nam, aby osoba, z którą pozostawimy nasze dziecko, miała odpowiednie przygotowanie merytoryczne, liczne szkolenia oraz udokumentowane umiejętności udzielenia pierwszej pomocy to z pewnością koszt ten znacznie wzrośnie. Ponadto, wykwalifikowanym opiekunkom należą się również dni wolne od pracy, a także możliwość zwolnienia lekarskiego. W tym miejscu należy być świadomym, że nasze dziecko pozostanie bez opieki i w konsekwencji i tak będziemy zmuszeni wziąć dni wolne w pracy. Kolejnym minusem jest niestabilność. Nasza niania może znaleźć sobie innego pracodawcę, który na przykład oferuje wyższe zarobki.
Ta opcja ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele osób postrzega żłobek jako paskudne miejsce, do którego sami niegdyś uczęszczali. Jednak należy podkreślić, że czasy się zmieniły i obecnie żłobki nie mają zbyt wiele wspólnego z miejscami sprzed 20 czy 30 lat. Konkurencja na rynku jest tak duża, że prywatne żłobki prześcigają się w swych ofertach. Fakt, niepubliczne żłobki są sporo droższe od państwowych, choć z pewnością tańsze od opiekunek, a w wielu miastach możesz liczyć na dofinansowanie.
Nierzadko w prywatnych żłobkach, dzieci w grupie jest tak wiele, że nie ma czasu na skupienie się na jednostkowych potrzebach, co również może zniechęcić rodziców. Warto zatem zdecydować się na wybór bliskościowego żłobka, w którym grupę tworzy kilku maluchów, a ideą takich miejsc jest indywidualne podejście i możliwość rozwoju każdego dziecka we własnym tempie.
Należy również zdać sobie sprawę, że w początkowym okresie dziecko może, choć nie musi, częściej chorować i w takiej sytuacji będzie potrzeba pójścia na zwolnienie. Jest to cena przebywania z rówieśnikami, którzy mogą zarazić swoich kolegów i koleżanki. Jednak pamiętaj, że przebywanie w grupie podobnych wiekowo dzieci, wpływa pozytywnie na maluchy. Uczą się obcowania z rówieśnikami, komunikacji, odpowiedzialności oraz zauważalna jest w nich większa ciekawość świata.
Co więcej, w wielu placówkach możesz wybrać dietę dostosowaną do potrzeb dziecka, wykluczając kilka składników z diety. Możesz również liczyć na niezawodność. Jeśli któryś z opiekunów zachoruje, natychmiast organizowane jest zastępstwo.
Ostatni element, jaki bez wątpienia należy podkreślić, są zajęcia organizowane w prywatnych żłobkach. Opiekunowie w tych placówkach są bardzo kreatywni i prowadzą z dziećmi różnorodne zabawy. Mogą być to między innymi plastyka, rytmika, muzyka, sensoplastyka, dogoterapia, nauka języków obcych, wspólne gotowanie, spacery, wycieczki oraz wiele innych.
Zastanów się, co będzie najlepsze dla Twojej pociechy i na spokojnie podejmij decyzję. A jeśli chcesz wiedzieć jak wybrać odpowiedni prywatny żłobek i na jakie elementy zwrócić uwagę – zapraszamy tutaj.