Metoda Reggio Emilia we wczesnej edukacji dziecka

Jedną z metod nauczania stosowanych w placówkach niepublicznych jest metoda Reggio Emilia. Jest to system nowoczesnej edukacji, który wspomaga rozwój dziecka, biorąc pod uwagę potrzeby najmłodszych. Na czym właściwie polega ta metoda i czy warto wysłać dziecko do prywatnych placówek opartych tej metodzie nauczania? Zapraszamy.

Spis treści:
Czym jest metoda Reggio Emilia?
Charakterystyka metody Reggio Emilia. Główne założenia
Placówki Reggio Emilia

metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-7

Czym jest metoda Reggio Emilia?

Jedną z metod nauczania stosowaną w żłobkach, przedszkolach i szkołach jest Metoda Reggio Emilia. Została stworzona przez włoskiego pedagoga i psychologa Lorisa Malaguzziego we włoskim mieście Reggio Emilia. Metoda w pewnym stopniu opiera się na założeniach Marii Montessori.

Główną cechą charakterystyczną tej metody jest brak wcześniej ustalonego programu nauczania. Dzieci mają nieograniczony potencjał rozwoju oraz potrzebę odkrywania świata, a więc wystarczy wyłącznie zachęcić je do samodzielnego odkrywania rzeczywistości.

metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-2

Charakterystyka metody Reggio Emilia. Główne założenia

Najważniejsze jest otoczenie, w którym przebywa dziecko. Jeśli jest interesujące i uporządkowane, to maluch w naturalny sposób będzie czuł chęć i potrzebę do nauki oraz zdobywania doświadczeń.

Główne założenia metody:

  • nauka odbywa się poprzez obserwację oraz odkrywanie uzdolnień dziecka,
  • integracja z otoczeniem – dzięki budowaniu więzi i dobrych relacji z otoczeniem dziecko ma świadomość, że to, co robi, jest ważne dla jego otoczenia,
  • dziecko określa, w jaki sposób chce się uczyć, a opiekunowie są jego wsparciem i źródłem informacji, inspiracją do nauki,
  • maluch wyraża siebie w stu językach, komunikuje się poprzez słowa, ruch, gesty, rysunki oraz muzykę na wiele różnych sposobów i każda z metod wyrażenia własnego Ja jest tak samo ważna.
metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-10

Charakterystyka metody Reggio Emilia. Główne założenia

Kluczową rolę odgrywają:

  • zajęcia organizowane w danej placówce, które pobudzają dziecko do pracy oraz przynoszą mu satysfakcję,
  • zajęcia pozaszkolne, spotkania z rówieśnikami i rodzicami mające duży wpływ na rozwój dziecka,
  • obserwacja dzieci przez opiekunów, patrzenie na świat z perspektywy malucha, otwarcie na dziecięce doznania,
  • pomoc dziecku w zrozumieniu, że każdy jest indywidualnością, lecz jego działania mają wpływ na całą grupę.

 

metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-11

Placówki Reggio Emilia

Metoda nauczania Reggio Emilia jest coraz częściej spotykana w placówkach niepublicznych, które należą do tych bardziej nowoczesnych. Są to głównie żłobki i przedszkola, które w całości opierają naukę na tej metodzie lub częściowo łącząc ją na przykład z metodą nauczania według Marii Montessori.

Placówki stosujące tę metodę są bardzo dobrze zorganizowane i posiadają jasny plan działania. Zaopatrzone są w takie pomoce dydaktyczne, które mają na celu wyzwolić wśród najmłodszych chęć poznawania świata oraz rozwój wyobraźni i kreatywności. Dzieciom pozwala się popełniać błędy oraz podejmować liczne próby ich naprawy, dzięki czemu maluchy rozwijają w sobie proces samodzielnego wyciągania wniosków oraz uczenia się na błędach.

metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-4
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-11 metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) zabawy-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka adaptacja-w-zlobku-zdjecie-glowne niania-czy-zlobek-dylematy-rodzicow jak-wybrac-odpowiedni-zlobek angielski-w-zlobku-czy-warto jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-8 dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-glowne (1) kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-8 jesienne-zabawy-z-dzieckiem-na-dworze-glowne male-dzieci-i-nowoczesne-technologie-5 bunt-dwulatka-jak-reagowac-1 jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-6 Korzyści płynące z dogoterapii. Dogoterapia w żłobku myBaby. Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? Rytmika w żłobku. Zajęcia muzyczne. Prezenty dla rocznego dziecka (nie tylko) pod choinkę Pierwsze ferie zimowe z dzieckiem Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie