Jedną z metod nauczania stosowanych w placówkach niepublicznych jest metoda Reggio Emilia. Jest to system nowoczesnej edukacji, który wspomaga rozwój dziecka, biorąc pod uwagę potrzeby najmłodszych. Na czym właściwie polega ta metoda i czy warto wysłać dziecko do prywatnych placówek opartych tej metodzie nauczania? Zapraszamy.
Spis treści:
Czym jest metoda Reggio Emilia?
Charakterystyka metody Reggio Emilia. Główne założenia
Placówki Reggio Emilia
Jedną z metod nauczania stosowaną w żłobkach, przedszkolach i szkołach jest Metoda Reggio Emilia. Została stworzona przez włoskiego pedagoga i psychologa Lorisa Malaguzziego we włoskim mieście Reggio Emilia. Metoda w pewnym stopniu opiera się na założeniach Marii Montessori.
Główną cechą charakterystyczną tej metody jest brak wcześniej ustalonego programu nauczania. Dzieci mają nieograniczony potencjał rozwoju oraz potrzebę odkrywania świata, a więc wystarczy wyłącznie zachęcić je do samodzielnego odkrywania rzeczywistości.
Najważniejsze jest otoczenie, w którym przebywa dziecko. Jeśli jest interesujące i uporządkowane, to maluch w naturalny sposób będzie czuł chęć i potrzebę do nauki oraz zdobywania doświadczeń.
Główne założenia metody:
Kluczową rolę odgrywają:
Metoda nauczania Reggio Emilia jest coraz częściej spotykana w placówkach niepublicznych, które należą do tych bardziej nowoczesnych. Są to głównie żłobki i przedszkola, które w całości opierają naukę na tej metodzie lub częściowo łącząc ją na przykład z metodą nauczania według Marii Montessori.
Placówki stosujące tę metodę są bardzo dobrze zorganizowane i posiadają jasny plan działania. Zaopatrzone są w takie pomoce dydaktyczne, które mają na celu wyzwolić wśród najmłodszych chęć poznawania świata oraz rozwój wyobraźni i kreatywności. Dzieciom pozwala się popełniać błędy oraz podejmować liczne próby ich naprawy, dzięki czemu maluchy rozwijają w sobie proces samodzielnego wyciągania wniosków oraz uczenia się na błędach.