Kiedy zacząć czytać dziecku książki ?

Wspólne czytanie książek jest jedną z najbardziej rozwojowych form spędzania wspólnego czasu z dzieckiem. Przynosi wiele korzyści oraz przyczynia się do lepszego rozwoju malucha. Czy jest jednak konkretny, szczególny moment, w którym warto zacząć? Zapraszamy.

Spis treści:
Czytanie w trakcie ciąży
Czytanie dziecku do 1 roku życia
Czytanie dziecku do 3 roku życia
Czytanie a rozwój dziecka

kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-5

Czytanie w trakcie ciąży

Specjaliści twierdzą, że do dziecka warto zacząć mówić jeszcze przed narodzinami. Głośne czytanie maluszkowi można rozpocząć już w 4 miesiącu życia, gdyż to właśnie w tym okresie zaczyna odbierać pierwsze dźwięki z otoczenia. Jest to więc najlepszy czas na budowanie z nim więzi.

kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-3

Czytanie niemowlęciu do 1 roku życia

Nie ma takiego pojęcia jak zbyt wczesne czytanie dziecku książek. Wręcz przeciwnie, jest to zalecane już od pierwszych dni życia. Głośne czytanie maluszkowi sprzyja jego rozwojowi mowy oraz pozwala nawiązać niesamowitą więź emocjonalną. Nie rezygnuj, gdy dziecko, zamiast słuchać próbuje wziąć książeczkę do buzi – to całkowicie normalne zachowanie. Po 3 miesiącu życia możesz zacząć pokazywać dziecku proste rysunki, wspomagając tym samym rozwój jego wzroku.

Po 6 miesiącu możesz wprowadzić książeczki dźwiękowe. Jest to czas, kiedy malucha zaczynają fascynować dźwięki i zaczyna pomału je naśladować, co sprzyja rozwojowi mowy. Jest to również czas, w którym dziecko reaguje na słowa, rytm i melodię oraz dynamikę czytania. Nieco starsze niemowlę zaczyna zwracać już uwagę na ilustracje z niespodziankami, które ukryte są pod klapkami, materiały o różnych fakturach czy wystające elementy. Takie książeczki stymulują zmysł dotyku i wpływają pozytywnie na rozwój małej motoryki.

kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-7

Czytanie dziecku do 3 roku życia

Jest to okres, w którym dziecko powinno mieć książeczki na wyciągnięcie ręki. Z pewnością będzie chętnie po nie sięgać, przewracać kartki i oglądać obrazki. Biorąc pod uwagę, że nie raz zlecą z półek na podłogę oraz fakt bezpieczeństwa podczas samodzielnego korzystania warto, aby były to grube książeczki z twardymi kartkami. W tym okresie można wprowadzać książeczki edukacyjne. 

kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-6

Czytanie a rozwój dziecka

Czytania książek:

 • pobudza i stymuluje pracę mózgu,
 • pomaga rozwijać inteligencję,
 • rozwija wyobraźnię,
 • stymuluje pamięć,
 • wspomaga naukę mowy,
 • poprawia koncentrację,
 • rozwija wrażliwość,
 • wzbogaca słownictwo,
 • rozwija kreatywność i twórcze myślenie,
 • uczy odróżniać dobro od zła,
 • wskazuje postawy godne naśladowania,
 • kształtuje osobowość,
 • daje możliwość poznania świata i poszerzania horyzontów.

Co więcej, wspólnie spędzone chwile podczas czytania pozwalają na budowę niezwykłej więzi między maluchem a rodzicami oraz dają mu poczucie bezpieczeństwa. Należy również podkreślić, że dzięki wspólnemu czytaniu zwiększasz szansę na zaszczepienie w dziecku miłości do literatury. Mając już wiedzę o tym, co czytać maluchowi warto robić to systematycznie.

kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-1
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-glowne (1) jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-8 moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-glowne jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-11 metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) zabawy-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka adaptacja-w-zlobku-zdjecie-glowne niania-czy-zlobek-dylematy-rodzicow jak-wybrac-odpowiedni-zlobek angielski-w-zlobku-czy-warto jesienne-zabawy-z-dzieckiem-na-dworze-glowne male-dzieci-i-nowoczesne-technologie-5 bunt-dwulatka-jak-reagowac-1 jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-6 Korzyści płynące z dogoterapii. Dogoterapia w żłobku myBaby. Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? Rytmika w żłobku. Zajęcia muzyczne. Prezenty dla rocznego dziecka (nie tylko) pod choinkę Pierwsze ferie zimowe z dzieckiem Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie