Wspólne czytanie książek jest jedną z najbardziej rozwojowych form spędzania wspólnego czasu z dzieckiem. Przynosi wiele korzyści oraz przyczynia się do lepszego rozwoju malucha. Czy jest jednak konkretny, szczególny moment, w którym warto zacząć? Zapraszamy.
Spis treści:
Czytanie w trakcie ciąży
Czytanie dziecku do 1 roku życia
Czytanie dziecku do 3 roku życia
Czytanie a rozwój dziecka
Specjaliści twierdzą, że do dziecka warto zacząć mówić jeszcze przed narodzinami. Głośne czytanie maluszkowi można rozpocząć już w 4 miesiącu życia, gdyż to właśnie w tym okresie zaczyna odbierać pierwsze dźwięki z otoczenia. Jest to więc najlepszy czas na budowanie z nim więzi.
Nie ma takiego pojęcia jak zbyt wczesne czytanie dziecku książek. Wręcz przeciwnie, jest to zalecane już od pierwszych dni życia. Głośne czytanie maluszkowi sprzyja jego rozwojowi mowy oraz pozwala nawiązać niesamowitą więź emocjonalną. Nie rezygnuj, gdy dziecko, zamiast słuchać próbuje wziąć książeczkę do buzi – to całkowicie normalne zachowanie. Po 3 miesiącu życia możesz zacząć pokazywać dziecku proste rysunki, wspomagając tym samym rozwój jego wzroku.
Po 6 miesiącu możesz wprowadzić książeczki dźwiękowe. Jest to czas, kiedy malucha zaczynają fascynować dźwięki i zaczyna pomału je naśladować, co sprzyja rozwojowi mowy. Jest to również czas, w którym dziecko reaguje na słowa, rytm i melodię oraz dynamikę czytania. Nieco starsze niemowlę zaczyna zwracać już uwagę na ilustracje z niespodziankami, które ukryte są pod klapkami, materiały o różnych fakturach czy wystające elementy. Takie książeczki stymulują zmysł dotyku i wpływają pozytywnie na rozwój małej motoryki.
Jest to okres, w którym dziecko powinno mieć książeczki na wyciągnięcie ręki. Z pewnością będzie chętnie po nie sięgać, przewracać kartki i oglądać obrazki. Biorąc pod uwagę, że nie raz zlecą z półek na podłogę oraz fakt bezpieczeństwa podczas samodzielnego korzystania warto, aby były to grube książeczki z twardymi kartkami. W tym okresie można wprowadzać książeczki edukacyjne.
Czytania książek:
Co więcej, wspólnie spędzone chwile podczas czytania pozwalają na budowę niezwykłej więzi między maluchem a rodzicami oraz dają mu poczucie bezpieczeństwa. Należy również podkreślić, że dzięki wspólnemu czytaniu zwiększasz szansę na zaszczepienie w dziecku miłości do literatury. Mając już wiedzę o tym, co czytać maluchowi warto robić to systematycznie.