Odzwyczajenie dziecka od smoczka stanowi nie lada wyzwanie. W pierwszym etapie życia malucha działał uspokajająco oraz pomagał mu zasnąć. Wielu rodziców będących zwolennikami takiego rozwiązania, dziś zastanawiają się, w jaki sposób odzwyczaić pociechę od używania smoczka. Jak zatem sprostać wyzwaniu? Zapraszamy.
Spis treści:
Smoczek – najlepszy przyjaciel
Czy to już ten moment?
Jak oduczyć dziecko smoczka? Sprawdzone sposoby
Smoczek daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że niektórym maluchom tak trudno się z nim rozstać. Jednak w pewnym momencie może zacząć zwyczajnie szkodzić. Może doprowadzić do wady zgryzu oraz utrudnić rozwój narządów mowy. Co więcej, dziecko, które ma w buzi smoczek, dużo później zaczyna mówić, a jego mowa jest mniej wyraźna. O ile krótkotrwałe używanie smoczka nie wpływa na zdrowie i rozwój dziecka, o tyle po dłuższym czasie może zacząć przynosić szkody.
Przez pierwszych kilka miesięcy życia odruch ssania u dzieci jest bardzo silny, ponieważ kojarzy im się z zaspokajaniem potrzeb. Z wiekiem jednak dziecko zaczyna uzależniać się psychicznie od smoczka, a więc warto powoli zacząć się z nim żegnać. Po 6 miesiącu życia potrzeba ssania zanika i to właśnie w tym okresie możesz zacząć wdrażać w życie plan pozbycia się tego niechcianego „przyjaciela”. Najlepszym momentem jest więc okres pomiędzy 6 a 24 miesiącem życia. Jest to też moment rozszerzenia diety, nabywania nowych umiejętności, a także zainteresowania otaczającym światem. Przy tak dużych zmianach, wielu nowych doznaniach i bodźcach smoczek może okazać się dla dziecka zwyczajnie zbędny.
Ważne, aby nie podejmować prób „odsmoczkowania” w trakcie chorób czy innych stresujących sytuacji w życiu dziecka. To dla malucha ciężki okres i dokładanie mu dodatkowego stresu nie wyjdzie nikomu na dobre. Wykaż się cierpliwością i bądź konsekwentny, nie obawiaj się płaczu dziecka. Nadopiekuńczość może zepsuć cały plan, a kolejne próby będą trudniejsze w realizacji. Zachowaj spokój i bądź wytrwały.