Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami ?

Czujesz, że Twój maluch jest już za duży, by spać z Wami w jednym łóżku? Zastanawiasz się, czy to już ten czas, aby zacząć uczyć dziecko samodzielnego spania i wreszcie jak to zrobić? Zapraszamy.

Spis treści:
Kiedy oduczyć dziecko spania z rodzicami?
Metoda małych kroków
Nie wszystkie zmiany naraz
Zadbajcie o przyjazne otoczenie

jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-3 (2)

Kiedy oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Według psychologów dziecko do 6 miesiąca życia powinno spać z rodzicami. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa, miłości i przynależności. Wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, umiejętność wyrażania emocji oraz rozwój samodzielności.

Po tym okresie, między 10 a 16 miesiącem możesz spróbować przenieść swoje maleństwo do innego łóżeczka. Jest to dobry moment, ponieważ dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki. Nie oznacza jednak, że ta pierwsza próba się uda, jednak nie ma w tym nic niepokojącego. Każde dziecko takie “rozstanie” z rodzicami przechodzi inaczej i jest to sprawa mocno indywidualna.

jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-3 (1)

Metoda małych kroków

Oczywiste jest, że Wasze dziecko będzie protestować przed tą zmianą. W końcu w waszym łóżku czuje ciepło i bezpieczeństwo. Na początek warto zacząć uczyć malucha spać we własnym łóżku podczas drzemek. Gdy już ten etap będziecie mieli zaliczony, zacznijcie rozmawiać z dzieckiem o samodzielnym spaniu w nocy i pomału je do tego przekonujcie. Jeśli Wasz maluch będzie się bał, możecie zostawić mu zapaloną małą lampkę lub czytać książkę, dopóki nie zaśnie. Zapewnijcie go również, że nigdzie się nie wybieracie i jesteście w pokoju obok.

jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-5

Nie wszystkie zmiany naraz

Odsuńcie na później oduczanie samodzielnego spania w sytuacjach, gdy Wasze dziecko choruje lub gdy jesteście w trakcie innych, ważnych w życiu malucha zmian. Jednoczesne oduczanie używania smoczka czy odsuwanie od piersi oraz uczenie samodzielnego spania może przynieść więcej szkody niż pożytku. Te wszystkie czynności są bardzo ważne w życiu dziecka i próba ich wyeliminowania w jednym czasie to dla wszystkich wiele niepotrzebnego stresu.

jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-1

Zadbajcie o przyjazne otoczenie

Chcąc oduczyć malucha spania z rodzicami, bardzo ważną kwestią jest przygotowanie mu przytulnego miejsca. Bez względu na to, czy nowe łóżeczko Twojego dziecka będzie w osobnym pokoju, czy tuż przy Waszym łóżku, należy przygotować mu odpowiedni kącik. Powinien czuć się w nim bezpiecznie oraz mieć dostęp do ulubionych przedmiotów takich jak: karuzela, pluszaki, ulubiony kocyk czy inną, ulubioną zabawkę.

 

Ważne, abyście zdali sobie sprawę, że jeśli Wasze dziecko zbyt długo będzie spało z Wami w jednym łóżku, to może przynieść negatywne skutki nie tylko dla malucha, ale również dla Was. Rodzice w tym okresie mogą oddalić się od siebie, zaczyna brakować im bliskości zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej, a w konsekwencji nierzadko jeden z rodziców ląduje na kanapie w drugim pokoju.

jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-5
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

bunt-dwulatka-jak-reagowac-1 male-dzieci-i-nowoczesne-technologie-5 jesienne-zabawy-z-dzieckiem-na-dworze-glowne kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-8 dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-glowne (1) jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-8 moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-glowne jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-11 metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) zabawy-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka adaptacja-w-zlobku-zdjecie-glowne niania-czy-zlobek-dylematy-rodzicow jak-wybrac-odpowiedni-zlobek angielski-w-zlobku-czy-warto Korzyści płynące z dogoterapii. Dogoterapia w żłobku myBaby. Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? Rytmika w żłobku. Zajęcia muzyczne. Prezenty dla rocznego dziecka (nie tylko) pod choinkę Pierwsze ferie zimowe z dzieckiem Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie