Jak budować pewność siebie u dzieci?

Jak nauczyć dziecko pewności siebie? To pytanie często zadają sobie rodzice chcący wykształcić w dziecku poczucie własnej wartości. Pewność siebie zaczyna budować się w wieku przedszkolnym i ma wpływ na dalsze, dorosłe życie. Jednak jak to zrobić? Jak zbudować w dziecku pewność siebie? Zapraszamy.

Spis treści:
Dlaczego poczucie własnej wartości u dziecka jest tak ważne?
Punkt pierwszy – asertywność!
Jak wychować pewne siebie dziecko?
Podsumowanie

jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-5

Dlaczego poczucie własnej wartości u dziecka jest tak ważne?

Ocena i zdanie na swój temat wykształca się w okresie dzieciństwa i uzależnione jest od sposobu traktowania oraz wypowiadania się na temat dziecka przez osoby dla niego najbliższe, mające wartość w jego życiu. Zachowanie osób starszych ma ogromny wpływ na życie malucha oraz jego dorosłe życie. Jeśli dziecko od najmłodszych lat słyszy i czuje, że jest ważne, traktowane jest z należytym szacunkiem, a jego potrzeby nie są odrzucane na dalszy plan, to z dużym prawdopodobieństwem wpłynie to na jego sukcesy życiowe. Pewność siebie pomaga odnosić sukcesy w szkole i pracy, motywuje do działania, do podejmowania ryzyka oraz pomaga budować pozytywne relacje z ludźmi.

jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-7

Punkt pierwszy - asertywność!

Asertywność to posiadanie i umiejętność w sposób otwarty wyrażania własnego zdania i emocji, nie naruszając przy tym godności innych osób. Co istotne – jest to umiejętność nabyta. Dziecko uczone żyć w zgodzie z własnymi uczuciami i przekonaniami jest gotowe do konfrontacji, a przy tym do ochrony samego siebie. Osoby asertywne to osoby odważne, które potrafią odnaleźć się w trudnych sytuacjach, wyrażać i bronić swoje poglądy bez konieczności wymuszania emocjami. Praca z dzieckiem nad asertywnością to pierwszy etap w kształtowaniu poczucia własnej wartości.

jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-4

Jak wychować pewne siebie dziecko?

  • Rozmawiaj z dzieckiem

Rozmawiaj z maluchem i okaż mu zainteresowanie w każdej dziedzinie życia. Nie lekceważ jego problemów, nawet gdyby chodziło o błahe – według Ciebie – sprawy. Pokaż dziecku, że nie zawsze ma racje, ale liczysz się z jego zdaniem. Wymagaj od niego myślenia, wyrażania opinii i uzasadniania swoich wypowiedzi. Mały człowiek, który będzie czuł, że jego osoba i jego zdanie są brane pod uwagę, będzie pewniejsze siebie i bardziej skłonne do samoakceptacji,

  • Doceniaj, nie krytykuj

Każdy z nas, niezależnie od wieku popełnia błędy. Jednak nie zawsze liczy się efekt, a próby i chęć jego osiągnięcia. Nie krytykuj, nie zawstydzaj i nie wyśmiewaj dziecka, gdy coś mu nie wyjdzie. Pochwal za to, że próbowało i jest na dobrej drodze, by osiągnąć cel, a popełnione błędy będą dla niego nauczką na przyszłość. Konsekwentne dążenie do celu, podejmowanie prób i wysiłku bez poczucia porażki i zagubienia buduje w młodym człowieku wiarę we własne siły,

jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-3

Jak wychować pewne siebie dziecko?

  • Oceniaj zachowanie, a nie dziecko

Nic tak nie rujnuje pewności siebie, jak zarzucanie, że człowiek się do czegoś nie nadaje. Zamiast wypowiadać takie słowa, wytłumacz dziecku, w czym popełniło błąd, zmotywuj je do kolejnych prób oraz wytłumacz, że nikt nie jest nieomylny. Dołóż wszelkich starań, by maluch chciał podjąć kolejną próbę i  pomóż mu w osiągnięciu celu,

  • Rozwijaj zainteresowania dziecka, motywuj

Dzieci to mali odkrywcy, a ich naturalną cechą jest ciekawość świata. Wykorzystaj to – rozwijaj zainteresowania malucha lub spróbujcie razem odkryć w nim nowe pasje. To właśnie hobby i poczucie, że jest się w czymś dobrym, a także chęci i zaangażowanie stanowią kolejny szczebel w budowaniu własnego ja, a tym samym poczucia spełnienia i własnej wartości.

jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-2

Podsumowanie

Dla dziecka to jego rodzice są bohaterami. I to właśnie rodzice, wykorzystując ten czas, powinni nauczyć swoją pociechę jak myśleć, działać i mówić. Bądź wzorem do naśladowania i pokaż swojemu dziecku, że w Twoich oczach jest ono niesamowicie wyjątkowe. Okaż mu zainteresowanie i obdarz szacunkiem. Doceniaj, ale jednocześnie pozwalają na popełnianie błędów i samodzielne ich rozwiązywanie. W każdej sytuacji motywuj do działania i pokaż, że doceniasz wysiłek. Bądź zawsze dostępny i świętuj z dzieckiem jego małe sukcesy.

jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-6
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-glowne jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-11 metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) zabawy-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka adaptacja-w-zlobku-zdjecie-glowne niania-czy-zlobek-dylematy-rodzicow jak-wybrac-odpowiedni-zlobek angielski-w-zlobku-czy-warto dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-glowne (1) kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-8 jesienne-zabawy-z-dzieckiem-na-dworze-glowne male-dzieci-i-nowoczesne-technologie-5 bunt-dwulatka-jak-reagowac-1 jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-6 Korzyści płynące z dogoterapii. Dogoterapia w żłobku myBaby. Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? Rytmika w żłobku. Zajęcia muzyczne. Prezenty dla rocznego dziecka (nie tylko) pod choinkę Pierwsze ferie zimowe z dzieckiem Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie