Jak bawić się z dzieckiem w domu?

Być może jesteś rodzicem na pełny etat, a być może chcesz spędzić możliwie najlepiej czas ze swoim dzieckiem po pracy. Jednak jak bawić się z maluchem, który ma zaledwie kilka latek? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje niemal każdy rodzić. Jednak nie musisz się już dłużej głowić, przybywamy z pomysłami! W poniższym artykule podpowiemy, jak efektywnie spędzić czas z małym dzieckiem. Zapraszamy.

Spis treści:
Używaj produktów spożywczych
Wspólne gotowanie, pieczenie
Zabawy wodą
Zabawy muzyczne, rytmiczne
Zabawa w dom
Sklepowe zabawki
Spacery

jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-1

Używaj produktów spożywczych

Ryż, makaron o różnych kolorach i kształtach, mąka, woda, soda, barwniki spożywcze, sól, olej – z udziałem tych produktów spożywczych jesteś w stanie wymyślić mnóstwo zabaw. Najmłodsze dzieci chętnie zajmiesz, przesypując produkty z pojemnika do pojemnika, albo układaniem produktów według kształtów. Zrobisz z nich również ciastolinę lub modelinę, które posłużą do lepienia kształtów. Możesz także wykonać słynnego glutka, dodając do niego brokat lub kryształki. Pomysłów jest nieskończenie wiele!

 

jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-3

Wspólne gotowanie, pieczenie

Prace, jakie możesz powierzyć maluszkowi, to mieszanie produktów w misce, albo krojenie ugotowanych warzyw specjalnym nożykiem. Dzieci cieszą się, gdy mogą pomagać w kuchni i gdy przygotowane przez nich potrawy nieziemsko smakują.

jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-5

Zabawy wodą

Napełnij miskę z wodą, włóżcie do niej różne przedmioty i obserwujcie, które się unoszą, a które opadają na dno. Połącz tę zabawę, wykorzystując bańki mydlane. Możecie również to samo robić w wannie podczas kąpieli z użyciem butelki, napełniając ją i wylewając nieskończenie wiele razy.

jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-8

Zabawy muzyczne, rytmiczne

Nic tak nie poprawia nastroju i nie wywołuje uśmiechów na twarzach jak tańce i wygłupy przy muzyce. Pamiętacie takie piosenki jak “Krakowiaczek jeden, miał koników siedem”, przy których wariowaliśmy wraz z rodzicami? Dołóż do tego instrumenty muzyczne: cymbałki, bębenek, trójkąt czy dzwoneczki. Takie zabawy rozwijają muzyczne pasje, kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne.

jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-10

Zabawa w dom

To również była jedna z lepszych zabaw naszego dzieciństwa. Nie bój się zrobić bałaganu, wyciągnąć koców z szafki czy użyć wszystkich dostępnych poduszek. Zbudujcie razem dom, urządźcie go. Możecie później bawić się w chowanego, albo zaprosić znajome „koleżanki lalki” na herbatkę.

jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-9

Sklepowe zabawki

W dzisiejszych czasach dzieci mają ogrom zabawek. Warto połowę z nich schować, a kiedy Twój maluch znudzi się obecnymi, po prostu je wymienić. Staraj się kupować w większości edukacyjne zabawki i książeczki, które nauczą Twoje dziecko nowych umiejętności.

jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-7

Spacery

Wychodźcie z domu, zwłaszcza gdy jest piękna pogoda. Chodźcie na spacery, do parku, na plac zabaw oraz spotykajcie się ze znajomymi z małymi dziećmi. Korzystajcie z organizowanych festynów dla dzieci w Waszym mieście. Chodźcie do cyrku, zoo czy wesołych miasteczek. Dzieci są bardzo ciekawe świata i choć nam, dorosłym, może wydawać się, że zupełnie nie wiedzą co się wokół nich dzieje, to wcale tak nie jest. Pamiętaj, że intensywny rozwój mózgu zachodzi w pierwszych 3 latach życia człowieka i ma wpływ na jego całe, przyszłe życie.

jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-2
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) zabawy-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka adaptacja-w-zlobku-zdjecie-glowne niania-czy-zlobek-dylematy-rodzicow jak-wybrac-odpowiedni-zlobek angielski-w-zlobku-czy-warto metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-glowne jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-8 dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-glowne (1) kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-8 jesienne-zabawy-z-dzieckiem-na-dworze-glowne male-dzieci-i-nowoczesne-technologie-5 bunt-dwulatka-jak-reagowac-1 jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-6 Korzyści płynące z dogoterapii. Dogoterapia w żłobku myBaby. Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? Rytmika w żłobku. Zajęcia muzyczne. Prezenty dla rocznego dziecka (nie tylko) pod choinkę Pierwsze ferie zimowe z dzieckiem Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie