Dwujęzyczność dzieci - co warto wiedzieć ?

Rodzice małych dzieci, chcąc ułatwić im start w życiu, zaczynają inwestować w naukę języka obcego. Dwujęzyczność jest obecnie bardzo pożądana i wiele badań pokazuje, że wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Co więc należy o niej wiedzieć i czy warto, aby Twój maluch uczył się dwóch języków jednocześnie? Zapraszamy.

Spis treści:
Czym jest dwujęzyczność?
Dwujęzyczność – jak zacząć?
Korzyści płynące z dwujęzyczności

dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-1

Czym jest dwujęzyczność?

Dwujęzyczność to równorzędna znajomość dwóch języków, umiejętność posługiwania się nimi w mowie i piśmie. Najczęściej występuje ona w przypadku dzieci, których rodzice pochodzą z różnych krajów lub gdy dziecko spędza wiele czasu z osobami władającymi językiem obcym, np. w żłobku, przedszkolu czy z nianią. W takim przypadku rodzice mogą wybrać, jak wprowadzać dziecko w świat dwujęzyczności.

dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-2

Co to jest dwujęzyczność?

Maluchy najlepiej opanowują język z którym mają najwięcej do czynienia. Najczęściej, językiem dominującym staje się język społeczności – przedszkola, żłobki. Przeważnie dzieci w wieku przedszkolnym potrafią posługiwać się już dwoma językami, choć nierzadko w nierównym stopniu.

Warto już na samym początku pomyśleć o zapisaniu dziecka do placówek językowych. Nasz żłobek na Wilanowie to żłobek wielojęzyczny. Uczymy dzieci poprzez immersję językową – zanurzamy się w języku obcym, czyli posługujemy się nim przez cały dzień, podczas wszystkich aktywności.

dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-3

Dwujęzyczność - jak zacząć?

  • wyznacz cel – oczywiście, dzieci mają naturalną zdolność do nauki języków obcych, jednak nie należy tego przeceniać. Ustalcie wspólnie w rodzinie, jaki efekt chcecie osiągnąć – zależy Wam, aby dziecko znało dwa języki zarówno w mowie i piśmie? Czy może w początkowym etapie zamierzacie jedynie zaznajomić dziecko z językiem obcym  i skupić się na nauce podstawowych zwrotów?
  • bądź systematyczny – po wyznaczeniu celu i ustaleniu zasad w zakresie nauki języków, bądź systematyczny i staraj się wytrwać w postanowieniu,
dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-6

Dwujęzyczność - jak zacząć?

  • znajdź czas – czytanie, nauka języka poprzez zabawę, pomoce dydaktyczne, placówki wielojęzyczne – to wszystko wymaga czasu, dodatkowych pieniędzy i poświęcenia ze strony rodziców,
  • słuchaj specjalistów, wystrzegaj się rad niewykwalifikowanych osób – znajdą się osoby, które będą wątpić w to, co robisz oraz mówić, że oczekujesz od dziecka zbyt wiele – kiedy będzie Ci ciężko, poproś o radę i pomoc,
  • pamiętaj o korzyściach – kiedy będziesz mieć wątpliwości, czy to co robisz jest dobre, pamiętaj o ogromnych korzyściach płynących z dwujęzyczności. Robisz to po coś i wiesz, że w przyszłości zwróci się to Twojemu dziecku z nawiązką.
dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-7

Wpływ dwujęzyczności na rozwój dziecka

Najlepszym okresem na rozpoczęcie nauki języka obcego jest moment, gdy dziecko ma około 12 miesięcy. Jest to kluczowy czas rozwoju struktur mózgu odpowiedzialnych za mowę i jej rozumienie. Badania dowodzą, że nauka języka obcego wcale nie oznacza problemów z posługiwaniem się językiem ojczystym. Co więcej, wychowywanie dziecka w otoczeniu dwujęzycznym wspomaga proces jego rozwoju, rozwija pamięć krótkotrwałą oraz elastyczność umysłową.

dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-4

Wpływ dwujęzyczności na rozwój dziecka

Nauka języków to ogromna inwestycja w dziecko. Maluchy wychowane w otoczeniu dwujęzycznym mają większą odwagę w podejmowaniu decyzji, posiadają umiejętność pracy w grupie oraz lepiej radzą sobie z niepowodzeniami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z nauki języków obcych w żłobku? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Angielski w żłobku – czy warto?

dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-9
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-8 moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-glowne jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-11 metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) zabawy-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka adaptacja-w-zlobku-zdjecie-glowne niania-czy-zlobek-dylematy-rodzicow jak-wybrac-odpowiedni-zlobek angielski-w-zlobku-czy-warto kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-8 jesienne-zabawy-z-dzieckiem-na-dworze-glowne male-dzieci-i-nowoczesne-technologie-5 bunt-dwulatka-jak-reagowac-1 jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-6 Korzyści płynące z dogoterapii. Dogoterapia w żłobku myBaby. Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? Rytmika w żłobku. Zajęcia muzyczne. Prezenty dla rocznego dziecka (nie tylko) pod choinkę Pierwsze ferie zimowe z dzieckiem Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie