Rodzice małych dzieci, chcąc ułatwić im start w życiu, zaczynają inwestować w naukę języka obcego. Dwujęzyczność jest obecnie bardzo pożądana i wiele badań pokazuje, że wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Co więc należy o niej wiedzieć i czy warto, aby Twój maluch uczył się dwóch języków jednocześnie? Zapraszamy.
Spis treści:
Czym jest dwujęzyczność?
Dwujęzyczność – jak zacząć?
Korzyści płynące z dwujęzyczności
Dwujęzyczność to równorzędna znajomość dwóch języków, umiejętność posługiwania się nimi w mowie i piśmie. Najczęściej występuje ona w przypadku dzieci, których rodzice pochodzą z różnych krajów lub gdy dziecko spędza wiele czasu z osobami władającymi językiem obcym, np. w żłobku, przedszkolu czy z nianią. W takim przypadku rodzice mogą wybrać, jak wprowadzać dziecko w świat dwujęzyczności.
Maluchy najlepiej opanowują język z którym mają najwięcej do czynienia. Najczęściej, językiem dominującym staje się język społeczności – przedszkola, żłobki. Przeważnie dzieci w wieku przedszkolnym potrafią posługiwać się już dwoma językami, choć nierzadko w nierównym stopniu.
Warto już na samym początku pomyśleć o zapisaniu dziecka do placówek językowych. Nasz żłobek na Wilanowie to żłobek wielojęzyczny. Uczymy dzieci poprzez immersję językową – zanurzamy się w języku obcym, czyli posługujemy się nim przez cały dzień, podczas wszystkich aktywności.
Najlepszym okresem na rozpoczęcie nauki języka obcego jest moment, gdy dziecko ma około 12 miesięcy. Jest to kluczowy czas rozwoju struktur mózgu odpowiedzialnych za mowę i jej rozumienie. Badania dowodzą, że nauka języka obcego wcale nie oznacza problemów z posługiwaniem się językiem ojczystym. Co więcej, wychowywanie dziecka w otoczeniu dwujęzycznym wspomaga proces jego rozwoju, rozwija pamięć krótkotrwałą oraz elastyczność umysłową.
Nauka języków to ogromna inwestycja w dziecko. Maluchy wychowane w otoczeniu dwujęzycznym mają większą odwagę w podejmowaniu decyzji, posiadają umiejętność pracy w grupie oraz lepiej radzą sobie z niepowodzeniami.
Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z nauki języków obcych w żłobku? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Angielski w żłobku – czy warto?