Co robić, gdy dziecko nie chce pić wody?

Ile wody powinno wypijać dziecko? Jak przekonać dziecko do picia wody? Czy istnieje alternatywa dla wody? Niechęć maluchów do picia wody stanowi problem i wyzwanie dla większości rodziców. Jak zaszczepić u dziecka ten nawyk? Zapraszamy.

Spis treści:
Rola wody w organizmie
Zapotrzebowanie na wodę
Jak przekonać dziecko do picia wody?
Dodatkowe nawadnianie

co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody-5

Rola wody w organizmie

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby do 6 miesiąca życia podawać dzieciom wyłącznie mleko, a następnie stopniowo wprowadzać produkty uzupełniające. Po tym okresie głównym płynem podawanym dzieciom powinna być woda. Przyjmowanie odpowiedniej ilości wody jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania nerek oraz układu limfatycznego, a także w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko odwodnienia.

co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody-6

Zapotrzebowanie na wodę

  • niemowlęta > do 800 ml wody dziennie,
  • dzieci 1-3 lat > min. 1,25 l dziennie,
  • dzieci 4-6 lat > min. 1,6 l dziennie,
  • dzieci 7-9 lat > min. 1,75 l dziennie.

Pamiętaj, że zapotrzebowanie na dzienną ilość płynów uzależnione jest również od temperatury otoczenia czy aktywności fizycznej.

co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody-4

Jak przekonać dziecko do picia wody?

  • zadbaj o atrakcyjny wygląd kubka – kolory, wyraźne wzory, postacie z bajek sprawią, że picie wody stanie się dla Twojego dziecka bardziej atrakcyjne. Możecie również wspólnie wybrać się na zakupy, aby maluch sam wybrał taki model, który najbardziej mu się podoba,
  • jeśli obecny kubek nie zdaje egzaminu, to warto kupić inny – mogą to być kubki otwarte, kubki-niekapki, butelki. A może spróbuj podawać wodę łyżeczką?
  • dodaj wodzie trochę smaku – wyciśnij odrobinę soku z cytryny, limonki lub pomarańczy, wrzuć do środka maliny lub inne świeże owoce – napój stanie się ciekawy i kolorowy, a do tego nabierze słodkiego smaku. Możesz również dodać listki mięty,
co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody-7

Jak przekonać dziecko do picia wody?

  • cierpliwie tłumacz – edukuj swoje dziecko już od najmłodszych lat. Wytłumacz mu, dlaczego woda jest zdrowa, dlaczego warto ją pić i co się dzieje, gdy pijemy jej za mało,
  • wyeliminuj słodkie napoje – jeśli podajesz swojemu maluchowi soki dla dzieci z butelek lub soki zagęszczone do rozcieńczania z wodą to tym samym przyzwyczajasz je do słodkiego smaku i coraz trudniej będzie Ci przekonać malucha do picia czystej wody,
  • nie namawiaj usilnie do picia –  traktuj picie wody jako coś oczywistego, nie namawiaj stale do picia lecz zadbaj, aby butelka zawsze stała w zasięgu ręki malucha.
  • bądź wzorem do naśladowania – pokaż maluchowi, że w Waszym domu picie wody to podstawa.
co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody-1

Dodatkowe nawadnianie

Jeśli dopiero uczysz swojego malucha picia wody, to postaraj się nawadniać go również w inny sposób. Pamiętaj, że woda jest elementem pożywienia, dlatego warto włączyć do diety niektóre warzywa i owoce. Będą to:

  • Owoce: arbuz, truskawki, melon, cytrusy, winogrono,
  • Warzywa: ogórki, pomidory, cukinia, papryka, marchewka,

 

co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody-3
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-glowne jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-11 metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) zabawy-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka adaptacja-w-zlobku-zdjecie-glowne niania-czy-zlobek-dylematy-rodzicow jak-wybrac-odpowiedni-zlobek angielski-w-zlobku-czy-warto moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-8 dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-glowne (1) kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-8 jesienne-zabawy-z-dzieckiem-na-dworze-glowne male-dzieci-i-nowoczesne-technologie-5 bunt-dwulatka-jak-reagowac-1 jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-6 Korzyści płynące z dogoterapii. Dogoterapia w żłobku myBaby. Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? Rytmika w żłobku. Zajęcia muzyczne. Prezenty dla rocznego dziecka (nie tylko) pod choinkę Pierwsze ferie zimowe z dzieckiem Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu:

    • Udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie