Bunt dwulatka - jak reagować?

Czy Twój 2 latek często się złości, krzyczy, płacze i próbuje stawiać na swoim? Zmianę w zachowaniu dziecka dostrzegłeś w dość krótkim czasie i nie rozumiesz z czego ona wynika? Nic się nie martw – Twój maluch zwyczajnie wszedł w okres buntu, tzw. buntu dwulatka. Jak sobie z tym radzić i nie zwariować? Zapraszamy.

Spis treści:
Czym jest bunt dwulatka?
Zachowania charakteryzujące bunt 2-latka
Jak reagować?

bunt-dwulatka-jak-reagowac-4

Czym jest bunt dwulatka?

Jest to powszechne określenie opisujące kryzys rozwojowy u dziecka w wieku 2 lat. Wynika on z dynamicznego rozwoju malucha, jego układu nerwowego, stanu emocjonalnego i poznawczego. Jest to czas, w którym dziecko uczy się wyrażać swoje emocje oraz przedstawiać swoje zdanie. Jest to niezwykle ważny proces, który w przyszłości pozwoli Twojemu dziecku stać się samodzielną osobą. Maluchy w tym wieku nie potrafią jeszcze kontrolować swych emocji, co przekłada się właśnie na niezrozumiałe dla dorosłych wybuchy złości.

bunt-dwulatka-jak-reagowac-2

Zachowania charakteryzujące bunt 2-latka

Do typowych zachowań należą m.in.:

  • niezadowolenie, okazywanie złości niemal wobec wszystkiego,
  • gwałtowne reakcje, jak krzyki, piski, płacz, bicie – dużo bardziej intensywne niż do tej pory,
  • wzbranianie się, opieranie, buntowanie przeciw rodzicom,
  • zachowania, które do tej pory nie miały miejsca, jak: niszczenie zabawek, plucie czy gryzienie oraz wrażenie, że Twoje dziecko próbuje zrobić Ci na złość,
  • wykonywanie konkretnych czynności w określony sposób, np. mama ma siedzieć tylko w tym miejscu, tata ma odprowadzać do przedszkola, jedzenie w konkretnych talerzach,
  • brak cierpliwości, dana czynność ma być wykonana tu i teraz,
  • samodzielność, brak chęci przyjmowania pomocy.
bunt-dwulatka-jak-reagowac-6

Jak reagować?

Po pierwsze zachowaj spokój. Twoje nerwy, krzyki czy karanie dziecka na nic się tu nie zdadzą, a zwracając się do malucha w ten sposób, pokażesz mu, że tak wolno. Zadaniem rodziców jest nauczenie dziecka, że agresja nie jest sposobem na komunikowanie się. Postaraj się reagować ze zwiększonym spokojem.

Bądź także konsekwentny. Bunt 2 latka nie oznacza, że dziecko może robić co chce. Maluch musi zrozumieć, że trzeba postępować według określonych zasad. Będzie badał jak daleko może się posunąć i czy tych obowiązujących zasad nie można zwyczajnie łamać. Staraj się być nieugięty i wytrwały w swoim postanowieniu. Nie będzie łatwo, jednak musisz pamiętać, że pozwolenie dziecku na coś, czego przed chwilą mu się zabraniało, uświadomi go jedynie, że płaczem i krzykami jest w stanie osiągnąć swój cel.

bunt-dwulatka-jak-reagowac-5

Jak reagować?

Staraj się również odwracać uwagę małego buntownika od rzeczy, na które w tym momencie się uparł. Zainteresuj go czymś innym.

Każde dziecko w tym okresie przechodzi bunt, jednak jego intensywność uzależniona jest od osobowości malucha oraz podejścia rodziców do tej sytuacji. Pamiętaj, że to Ty jesteś rodzicem i musisz zachować spokój oraz zdać sobie sprawę, co niekoniecznie będzie pocieszające, to dopiero pierwszy bunt Twojego dziecka.

bunt-dwulatka-jak-reagowac-3
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

male-dzieci-i-nowoczesne-technologie-5 jesienne-zabawy-z-dzieckiem-na-dworze-glowne kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-8 dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-glowne (1) jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-8 moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-glowne jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-11 metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) zabawy-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka adaptacja-w-zlobku-zdjecie-glowne niania-czy-zlobek-dylematy-rodzicow jak-wybrac-odpowiedni-zlobek angielski-w-zlobku-czy-warto jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-6 Korzyści płynące z dogoterapii. Dogoterapia w żłobku myBaby. Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? Rytmika w żłobku. Zajęcia muzyczne. Prezenty dla rocznego dziecka (nie tylko) pod choinkę Pierwsze ferie zimowe z dzieckiem Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie