Pływanie ma zbawienny wpływ na organizm człowieka. Angażuje do pracy całe ciało, wpływa korzystnie na kręgosłup, a także pozwala się zrelaksować. Taki sam pozytywny wpływ pływanie ma na organizm małego człowieka, dlatego rodzice niemowlaków coraz chętniej zabierają swoje pociechy na basen. Kiedy zatem wybrać się z niemowlakiem na basen i jakie korzyści niesie za sobą taka aktywność? Zapraszamy.
Spis treści:
Kiedy z niemowlakiem na basen?
Dlaczego warto wybrać się na basen z niemowlakiem?
Niezbędnik niemowlaka na basenie
Niemowlaki bardzo lubią zabawy z wodą. Nic dziwnego, w końcu przez 9 miesięcy życia płodowego woda była ich naturalnym środowiskiem. Po narodzinach u niemowlaka utrzymuje się odruch wstrzymywania oddechu i zamykania buzi pod wodą, co warto byłoby wykorzystać, zabierając malucha na basen. Najlepszym okresem będzie czas około 4-6 miesiąca życia, gdzie dziecko stabilniej trzyma już główkę i ma wyższą odporność.
Widok rodziców z maluszkami w miejskich basenach nie budzi już wielkiego zdziwienia. Specjalnie organizowane zajęcia dla najmłodszych w ostatnim czasie zyskały bardzo na popularności. Tak więc jeśli chcesz wraz ze swoim malcem wziąć udział w zorganizowanych zajęciach dla rodzin z dziećmi, to czas oczekiwania na wolny termin może być dość odległy.
Oprócz tego, że jest to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem, ruch w wodzie wpływa pozytywnie zarówno na rozwój fizyczny, jak i psychiczny malucha. Ponadto, pływanie jest najmniej kontuzjogennym sportem, dlatego tak często zalecanym dla osób w każdym wieku.
Jakie jeszcze korzyści dla maluszka niesie za sobą pływanie?
Co powinno znaleźć się w dziecięcej torbie na basen? Oczywiście ręcznik! I to najlepiej dwa, a także szlafrok, w razie, gdybyście często wchodzili i wychodzil z wody. Spakuj również dodatkowy komplet ubrań, pieluszki do pływania oraz zwykłe pieluchy – najlepiej po 2 sztuki każdego rodzaju. Oprócz tego potrzebne Ci będą również przybory do przewijania, takie jak: mata na przewijak, chusteczki mokre, krem, oliwka, a także płyn do kąpieli. Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu i posiłku – po takim wysiłku Twój szkrab z pewnością poczuje niemały głód.
Warto jednak, aby pierwsze nauki pływania poprzedzone były wizytą u pediatry. Lekarz oceni stan zdrowia maluszka i stwierdzi, czy może on uczestniczyć w takich zajęciach wodnych. Poza tym, obserwuj, jak Twoje dziecko reaguje na wodę. Jeśli wyraźnie się jej boi, nie zmuszaj go do tego typu aktywności. Takie przymuszanie przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego – zniechęcisz malucha do wody na dobre.