Adaptacja w żłobku

Adaptacja dziecka w żłobku to bardzo trudny okres dla dziecka, rodziców oraz wychowawców. Maluch trafia do nowego miejsca i obcych ludzi. Przeżywa stres, bo nie wie, gdzie są jego rodzice i co się w ogóle dzieje. Rodzice wiedzą, że podjęli dobrą decyzję, jednak denerwują się rozłąką z maluchem, na którą nie byli gotowi. Natomiast wychowawcy muszą przekonać dziecko do siebie, grupy i nowego miejsca, a jednocześnie zadbać o komfort psychiczny rodziców. Jak zatem przejść okres adaptacji i nie zwariować? Zapraszamy.

Spis treści:
Pierwsze dni w żłobku
Pożegnania
Nie wchodź do sali
Słuchaj opiekunek

Adaptacja-w-żłobku

Pierwsze dni w żłobku

Przez kilka pierwszych dni masz możliwość uczęszczania do żłobka wraz ze swoim dzieckiem. Dlaczego jest to tak ważne? Twój maluch czuje się przy Tobie bezpiecznie. Wprowadzając go w nowy świat, warto razem z nim rozpocząć tę wędrówkę i pokazać, że nowe miejsce jest ciekawe, fajne oraz bezpiecznie i nic mu w nic nie grozi. Nie warto jednak przeciągać tego okresu nieskończenie długo. Rodzic ma jedynie przekonać dziecko do nowego miejsca, przyzwyczajać do braku swej obecności, a nie utożsamiać się z nim.

Ponadto, nie powinny być to całe dnie spędzane wspólnie z dzieckiem w żłobku, a jedynie 1-2 godz. Dlaczego? Jest to wystarczający okres, aby dziecko zapoznało się z otoczeniem, rówieśnikami, zabawkami i opiekunkami. Przez tak krótki czas, maluch nie zdąży się zmęczyć, dzięki czemu istnieje szansa, że poczuje niedosyt i będzie chciał wrócić tu następnego dnia. W kolejnych nabiera zaufania do nowego miejsca, ponieważ nadal ma obok siebie rodzica, a w jego obecności pewniej bada otoczenie.

adaptacja-w-zlobku-7

Pierwsze dni w żłobku

Po tym okresie, przez pierwszych kilka dni nie powinieneś zostawiać dziecka w żłobku dłużej niż przez 4-5h. Maluch dopiero przyzwyczaja się do nowego miejsca i w tym momencie najważniejsze jest, aby wiedział, że rodzic niedługo po niego wróci. Warto zatem, aby w początkowej fazie wracał w miarę sprawnie. Można również przyzwyczaić dziecko, że zawsze po zupce, czy po drugim daniu, zostanie odebrane ze żłobka. Taki zabieg z pewnością uspokoi Twojego malucha. Tylko pamiętaj, jeśli powiedziało się A, trzeba zrobić B.

W tym miejscu rozpoczyna się również pierwsze współpraca opiekun-rodzic. Bądź w stałym kontakcie z wychowawcami żłobka. Nigdy nie wiadomo jak będzie reagowało Twoje dziecko w kolejnych dniach. W razie, gdyby nie mogło się uspokoić, musisz w każdej chwili mieć możliwość zabrać je do domu.

adaptacja-w-zlobku-10

Pożegnania

Jeszcze raz podkreślamy, adaptacja to dla dziecka stres, szok i smutek, które wyraża płaczem. Celem opiekunów jest udzielenie maluchom jak najlepszej pomocy w radzeniu sobie z nową sytuacją. Wychowawcy wiedzą, jak bardzo jest to trudne dla ich podopiecznych, dlatego dokładają wszelkich starań, by je uspokoić i czymś zainteresować. Mimo że masz szczere chęci i obecna sytuacja również dla Ciebie nie jest łatwa, nie przeciągaj pożegnań w nieksończoność, ponieważ doprowadzisz jedynie do nasilenia negatywnych emocji. Po prostu pożegnaj się i wyjdź, w końcu nic złego się nie dzieje. Taki sposób może być bolesny, ale tylko przez chwilę.

 

adaptacja-w-zlobku-9

Nie wchodź do sali

Oprócz powodów higieniczno-sanitarnych, bardzo ważną kwestią jest komfort psychiczny dzieci. O co chodzi? Na widok obcej mamy, niektóre dzieci mogą poczuć smutek i zwyczajnie zacząć tęsknić i płakać za swoją. Poza tym nowe miejsce, opiekunowie i rówieśnicy to już wystarczająco dużo, nie ma potrzeby, by po sali kręciły się dodatkowo obce osoby, na widok których każde dziecko może zareagować inaczej – od ciekawości po panikę.

adaptacja-w-zlobku-2

Słuchaj Opiekunek

Panie w żłobku naprawdę wiedzą co robią. Oprócz kwalifikacji mają duże doświadczenie w opiece nie nad jednym, a dziesiątkami dzieci! Nierzadko mają też swoje maluchy, więc doskonale wiedzą co czujesz. Proces adaptacji w żłobku jest bardzo dobrze przemyślany i zorganizowany, więc trzymaj się z góry ustalonych zasad. Opiekunowie myślą trzeźwo i logicznie, kiedy Ty naturalnie kierujesz się emocjami.

Na koniec pamiętaj, że decyzja zapisania dziecka do żłobka, to dobra decyzja. Ty wracasz do pracy, a Twój maluch wkracza w nowy etap swojego życia, który wpłynie pozytywnie na jego rozwój oraz ułatwi nawiązywanie kontaktów.

adaptacja-w-zlobku-3
WSKAZÓWKI MAMY, WYCHOWAWCY I EKSPERTA

Porady myBaby

niania-czy-zlobek-dylematy-rodzicow jak-wybrac-odpowiedni-zlobek angielski-w-zlobku-czy-warto zabawy-sensoryczne-a-rozwoj-dziecka metoda-montessori-w-zlobku-na-czym-polega-glowne (1) jak-bawic-sie-z-dzieckiem-w-domu-11 metoda-reggio-emilia-we-wczesnej-edukacji-dziecka-glowne jak-oduczyc-dziecko-uzywania-smoczka-glowne co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-pic-wody moje-dziecko-nie-chce-jesc-co-robic jak-zbudowac-pewnosc-siebie-u-dzieci-8 dwujezyczne-dzieci-co-warto-wiedziec-glowne (1) kiedy-zaczac-czytac-dziecku-ksiazki-8 jesienne-zabawy-z-dzieckiem-na-dworze-glowne male-dzieci-i-nowoczesne-technologie-5 bunt-dwulatka-jak-reagowac-1 jak-oduczyc-dziecko-spania-z-rodzicami-6 Korzyści płynące z dogoterapii. Dogoterapia w żłobku myBaby. Żłobek prywatny czy państwowy? Który wybrać? Rytmika w żłobku. Zajęcia muzyczne. Prezenty dla rocznego dziecka (nie tylko) pod choinkę Pierwsze ferie zimowe z dzieckiem Zwierzęta domowe dla dzieci - jakie zwierzę wybrać?

my baby bliskościowy żłobek

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w formularzu zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na wpisane zapytanie